Je až neuvěřitelné, jak i malé množství alergenů v potravinách dokáže velmi ublížit člověku, který je na ně vysloveně alergický. V těžkých případech může jít klidně i o život. Bohužel dokonce i mouka dokáže velmi potrápit, ale na druhou stranu, pro toho, kdo není alergický na ořechy, tak je tu řešení, jak si užít pečení. Ořechové mouky sice nejsou stejné jako namleté ořechy, ale přesto kdo nesmí ořechy, tak bohužel se musí vyhnout i těmto produktům, které jsou zase naprosto skvělé, výživné a bez lepku. No není to zrovna jednoduché nalézt potom správnou cestu.
Ořechová mouka
Skutečně si kvalitní ořechovou mouku doma sami nevyrobíme. U některých je v podstatě velmi zásadní, že se musí nejprve vylisovat olej, poté se sníží tučnost a plody se dají skutečně jemně semlít. To platí i v případě arašídové mouky, které je poté pěkně sypká a ne lepkavá. Odtučněním naroste počet bílkovin, což je tělu prospěšné a pozvedne se aroma. Samozřejmě již podle toho, že se z ní vylisuje olej, tak bude i méně kalorická a co je úplně nejlepší, že je z čistých ořechů, tudíž bez lepku. Problém zde pro změnu mohou mít alergici na ořechy. Nicméně mouka se poté hodí jak do studené, tak teplé kuchyně a dá se i z části nahradit klasickou obilnou moukou.
Arašídy v sypké podobě
Při výrobě se nepoužívají žádné konzervační látky nebo barviva. Arašídová mouka chutná ovšem mnohem méně ořechově, než bychom očekávali, ale zase je velmi příjemně nasládlá a jsou v ní zachovány všechny důležité látky jako antioxidanty, bílkoviny, vláknina, vitamíny a to zejména skupiny B, z minerálů se můžeme těšit přítomnosti hořčíku, vápníku, zinku a fosforu. Dá se prakticky použít stejně jako ostatní ořechové mouky, ale také je skvělá na zahuštění omáček nebo polévek a ideální jsou z ní palačinky. Ale klidně ji můžeme přidat do bábovky, třených těst nebo mléčných koktejlů. Možností je skutečně dostatek, jak si tento ořechový skvost vychutnat.