Hledáte práci a chcete si vytvořit životopis, který personalisty na první pohled zaujme? Jaká by měla být struktura životopisu a je nutné přiložit fotografii? Podívejte se na jednoduchý návod, jak napsat zajímavý životopis, který si na personálním oddělení rádi přečtou a pozvou vás na pohovor.
Jak na životopis?
Jdete poprvé v životě nebo po dlouhé době psát životopis (neboli CV) a nevíte, co všechno do tohoto základního dokumentu napsat a v jakém pořadí? Nebojte se, nejedná se o žádnou vědu. Přesto existují rozdíly mezidobrým a špatným životopisem. Ten první vám zajistí pozvánku na pohovor, tak se pojďme podívat, jak na něj.
Pokud už dlouho rozesíláte jeden životopis za druhým, ale nikdo se vám neozývá s odpovědí, může být problém ve špatně sestaveném a nezajímavém životopise. Níže uvedené tipy vám prozradí, v čem by mohla být chyba.
Tip:Posílejte svůj životopis, případně i průvodní dopis nebo motivační dopis, na každou pracovní nabídku, na kterou se hlásíte a nečekejte až vás k tomu vyzvou. Jedná se o vaši vizitku a vstupenku do nového zaměstnání.
Začněte hlavičkou životopisu
Na samotný začátek umístěte hlavičku životopisu. Uveďte svécelé jméno, adresu, telefonní číslo a emailovou adresu. Kontaktní email by měl působit seriózně, proto raději zkontrolujte, zda nepoužíváte adresu, která vás napadla v deseti letech a momentálně už je nevhodná. Ani emailovou adresou z původního zaměstnání personalistu neoslníte. Do této části také patří fotografie, o které si povíme více níže.
Můžete dále uvést datum narození, ale ze zákona by se vás zaměstnavatel neměl ptát na diskriminační otázky, do kterých řadíme i věk, takže je to na vás. Stejně tak určitě nemusíte (ale můžete) uvést zdravotní stav, rodinný stav nebo občanství.
Vzdělání a praxe
Po vyplnění hlavičky můžete pokračovat s výpisem vašehodosaženého vzdělání. Začněte nejvyšším dosaženým vzděláním a pokračujte níže. Základní škola se zpravidla neuvádí, pokud máte vyšší vzdělání než základní. Také neuvádějte nedokončená studia, která jste zanechali nebo opustili z jiného důvodu. Poznámka nedokončený bakalářský titul spíše odradí, než zaujme.
Pokud stále studujete, uveďte i současné studium a jako rok ukončení uveďte dodatek do současnosti nebo nyní.
Po vzdělání by měla následovat kolonka praxe a pracovní příležitosti. Zde opět uveďte všechny dosavadní pracovní zkušenosti v sestupném pořadí. Pokud nemáte příliš nasbíraných zkušeností, můžete uvést například stáže, brigády či praxe v rámci studia.
Své pozice nazývejte pravým jménem a neschovávejte klasické pracovní zkušenosti za neutrální slova jako manažer/ka, zástupce/kyně a vedoucí pracovník, pokud to tak opravdu nebylo.
Do svých pracovních zkušeností určitě uveďte také absolvované rekvalifikační kurzy, jejich obor a datum složení zkoušky. Rekvalifikace jsou kladně hodnoceny u zaměstnavatelů, jelikožukazují ochotu vzdělávat se a dozvídat nové informace. Osvědčení o rekvalifikaci vás navíc opravňuje vykonávat dané zaměstnání.
Tip: Časová období uvádějte ve formátu měsíc/rok –měsíc/rok. Například červen/2016 –září/2020. Přesné dny nejsou nutné uvádět.
Je nutná fotografie?
Jedním z častých dotazů při tvorbě životopisu se stává, zda je nutná fotografie. Toto rozhodnutí jezcela na vás, i když je pravdou, že trend doby ukazuje, že lidé do svých CV fotografie vkládají čím dál častěji.
Mělo by se jednat o vhodnou fotku, kde se nacházíte pouze vy s neutrálním pozadím a vhodným výrazem i oblečením. Typicky se používá stejný formát fotografie jako se nachází na občanském průkazu nebo cestovním pasu.
Patička životopisu
Do závěru vašeho CV se uvádějí další dovednosti a schopnosti, kterými se můžete odlišit od ostatních uchazečů. Patří mezi ně jazykové dovednosti, řidičský průkaz a jeho kategorie adalší kurzy nebo vzdělávání, které jste podstoupili.
Na úplný konec můžete připojit stručné vyjádření o svých vlastnostech a zájmech. Zvolte takové, které ocení zaměstnavatel, ke kterému se chcete hlásit.
Pár rad na závěr
Obecně platí, že by měl být strukturovaný životopis:
- stručný
- výstižný
- čitelný
- přehledný
Volte přehlednou formu, klidně si jemně a vkusně pohrajte s jeho podobou, ale nic nepřehánějte (pokud se tedy nehlásíte na grafika/čku). Nevypisujte se příliš složitě a zdlouhavě, ale uveďte vše podstatné. Zvažte, které přidané hodnoty chcete zmínit a zda jsou relevantní vzhledem k pracovní pozici.
Nechte si zkontrolovat jazykovou stránku životopisu. Jen málo co dokáže zkazit první dojem tak, jako hrubky ve vašem CV. Můžete také připojit kontakt na vašeho bývalého zaměstnavatele, který potvrdí kladné reference.