Snad pokaždé, když nakupujeme nějaké zařízení, které nám má sloužit delší dobu, zamýšlíme se, na co všechno jej budeme potřebovat, jaké funkce jsou pro nás stěžejní a jaké už zbytečné. Mnohdy ani netušíme, co všechno nám dané zařízení může poskytnout. Narazíme na to až při pročítání různých diskuzí, článků či recenzí.
Jednou z hlavních otázek, na níž je třeba znát alespoň přibližnou odpověď při nákupu je, jak moc bude kompresor v provozu. Protože máme hned dva základní druhy, které se právě tímto kritériem liší. Pístový bude jasnou volbou pro občasný provoz, kdy nepotřebujeme stálou dodávku vzduchu, takže jej můžeme zapínat a vypínat dle libosti. Pro nepřetržitý provoz v dílnách či provozovnách se lépe hodí ten šroubový anebo profesionální pístový, který už se ale značně odlišuje cenou.
A jak to funguje?
- Pístový – vzduch je stlačen pod pístem pohybujícím se ve válci (podobně jako funguje píst ve spalovacím motoru auta) pomocí klikové hřídele, kterou pohání elektromotor. Jeden pohyb vede k nasání vzduchu, druhý ke stlačení a vhánění do tlakové nádoby (vzdušník). Jakmile je zde nastřádán dostatek vzduchu, tlakový spínač vyzve k vypnutí přístroje. Jak je poté vzduch odebírán, snižuje se v něm tlak, který jakmile dosáhne na jistou hodnotu, dá signál a pomocí spínače se přístroj zase zapne.
- Šroubový – dva šrouby speciálního tvaru se odvalují, zapadají do sebe, přičemž dochází ke zmenšování prostor mezi nimi a stlačení vzduchu, který je vháněn do vzdušníku. Pohyb šroubů zajišťuje elektromotor a výkon může pomoci regulovat frekvenční měřič.
Profi společnosti nemají čas na hledání spolehlivého zařízení. Obrací se proto na již prověřené firmy, mezi nimi jsou například kompresory Atmos poskytující jen to nejlepší. Jedná se o společnost sídlící v Chrástu, na českém trhu jsou číslem jedna právě při koupi tohoto druhu zařízení. Zprvu se sice jedná o větší investicí, která je ale životností, bezzávadností (při správném používání) a kvalitou brzy vrácena zpět.