Je s podivem, že v posledních letech přibývá náhlých úmrtí mladých sportovců. Je tedy vůbec, vrcholový sport ještě zdravý? Mladý trénovaný člověk, by měl fyzickou zátěž dobře zvládnout. Jak tedy může náhle zemřít na zástavu srdce? Dá se vůbec, v čas odhalit nějaké závažné srdeční onemocnění, které se projeví až takto tragicky? Profesionální sportovci, by měli pravidelně procházet pečlivými zdravotnímu prohlídkami, včetně EKG. I profesionální sportovci jsou jen lidé a tělo abnormální zátěž v některých obdobích nemusí dobře snést.
Sami víme, jak dlouho se člověk například po chřipce, necítí úplně v dobré kondici. Zatížení organismu v takovém období, může být zdraví nebezpečné. U vrcholového sportu, se dají zdravotní potíže očekávat. Tréninky řádově probíhají každý den. Mnohdy jsou velmi intenzívní a fyzicky náročné. Sportovci si někdy musí sáhnout až na dno svých sil. U řady sportů, je tělo navíc zatěžováno pouze jednostranně. Sice se sportovci zdravě stravují a pravidelně rehabilitují, ale ani to někdy nestačí. Ve vrcholovém sportu, je na sportovce vyvíjen také obrovský psychický tlak.
K náhlým úmrtím nejčastěji došlo v hokeji, cyklistice a fotbalu. U vrcholového sportu se dá polemizovat o tom, jestli je ještě tělu vůbec prospěšný.
Rekreační sport, důležitý je. Udržujeme si přirozenou kondici, vytrvalost, předcházíme srdečním onemocněním a obezitě. Tělu dodáváme důležitý přirozený pohyb. Nejsme stresování tím, jestli se umístíme na prvním nebo posledním místě nebo jestli získáme medaili. Rekreační sport děláme zkrátka čistě pro své potěšení a relaxaci.
V posledních letech v rekreačních sportech bezkonkurečně vede cyklistika, běh společně s turistikou. Lidé se začali více hýbat a dbát na zdravější životní styl. V rozumné míře, je každý sport tělu prospěšný. Musíme samozřejmě přihlédnout, ke svému zdravotnímu stavu a fyzickým možnostem.