Banka může zamítnout žádost o půjčku z řady důvodů, mezi ty nejčastější patří nedostatečný měsíční příjem, negativní záznam v registru dlužníků nebo příliš vysoký věk žadatele. Jak eliminovat rizika, která vedou k neúspěchu a jak postupovat v případě, kdy nakonec přeci jenom odejdeme z banky s nepořízenou.
Zákon o spotřebitelském úvěru a jeho novela
Zákon o spotřebitelském úvěru je pravidelně novelizován, poslední změny se dočkal na začátku koronavirové pandemie začátkem roku 2020. I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky musí neustále přicházet s novými nabídkami, aby zaujaly co možná největší počet lidí, přesto přibývá i zamítnutých žádostí o úvěr. Mnoho lidí se vlivem aktuální světové pandemie ocitlo doslova na hranici přežití a měly by to být právě banky, které jim tuto nelehkou životní situaci pomohou přečkat. Jenže pokud má žadatel příliš nízkou bonitu, kterou ovlivňuje spoustu faktorů, v bance neuspěje.
Česká národní banka nakazuje všem poskytovatelům úvěrů důkladnou lustraci všech svých žadatelů o úvěrové produkty. Pokud by tak neučinily, mělo by to pro ně nedozírné následky. Dlužník by bance nemusel splácet žádné úroky ani poplatky a splácen by jen částku, kterou si reálně půjčil. Za zamítnutým úvěrem tak nestojí neochota bank, ale složitá legislativa, která chrání nejenom samotné věřitele, ale i dlužníky.
- Pracovní smlouva
O úvěr může požádat jenom ten, který je schopen doložit výši svých pravidelných příjmů. Musí být zaměstnán na dobu neurčitou nebo provozovat samostatně výdělečnou činnost, některé banky akceptují i příjmy z pronájmu nemovitosti. V případě, kdy je žadatel ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, představuje pro banku příliš velké riziko a žádost o úvěr mu bude s určitostí zamítnuta.
- Registr dlužníků
Podobně je tomu i v případě, kdy se žadatel nachází v registru dlužníků, v takovém případě nemá smysl do banky chodit si půjčovat. Jsou tu ale ještě nebankovní společnosti, které jsou se svými spotřebitelskými úvěry a hypotékou bez registru Fahd jedinou nadějí.