Podzimní ovoce
Ač v obchodech můžeme prakticky po celý rok zakoupit všechny možné druhy ovoce i zeleniny, rozhodně nejlepší jsou vždy plody přímo z naší zahrádky. Plody dovážené ze zahraničí jsou totiž často tzv. podtržené. Tedy sklízí se nezralé a proces zrání se dokončuje až během transportu do obchodu a poté k cílovému konzumentovi. Jednak se ovoce či zelenina tak nekazí a neponičí při transportu a také se na prodejní pult dostane už částečně zralé. Ovšem nejlepší je plod čerstvě utržený a dozrálý na stromě. Pokud jde o klasické podzimní ovoce, kterým jsou jablka a hrušky, pak domácí zralé plody můžeme úspěšně využít ke skladování a mít tak čerstvé ovoce po celou studenou zimu. Plody spadlé na zem či jinak viditelně poškozené, však skladovat nelze. Stejně tak nejsou pro skladování vhodné plody zakoupené v obchodě, protože během transportu často utrpí poškození, které na první pohled nemusí být okem patrné. Avšak takové plody mohou být později příčinou hniloby, která může ve sklepě napadat i další skladované druhy ovoce či zeleniny.
Jablka
Nejvíce pěstované podzimní ovoce jsou v našich končinách jistě jablka. Můžeme najít nepřeberné množství druhů. Každá odrůda má svá specifika a hodí se pro jiné použití. Některé odrůdy přímo vyžadují uskladnění, teprve poté se jejich dužina stává křehkou a příjemnou na chuť. Jiné odrůdy jsou vhodné pro zpracování například při pečení nebo do různých dezertů.
Velice oblíbený a zdravý je jablečný mošt, který si lze s trochou šikovnosti vyrobit i doma. Mošt vzniká lisováním jablek, z kterých se získává chutná a zdravá šťáva. Mošt je výborným zdrojem vitamínů, pektinu, přírodního cukru i dalších přírodních látek. Jeho kyselost či trpkost je závislá na použitých odrůdách a také na tom, jaké další případné přísady se do směsi přidají. Pokud je mošt přislazen či dále chemicky upravován, pak se jedná již o jablečný džus.