Elektrická energie je v moderní době nezbytnou součástí každé domácnosti i každého provozu. Bez ní bychom se zkrátka neobešli. Přesto, že je nezbytná, může být také v mnoha ohledech nebezpečná. Proto je nutné jakémukoliv nebezpečí předcházet vhodnými doplňky, které ochrání nejen náš majetek, ale hlavně naše životy.
- K takovým prvkům patří i proudový chránič.
- Jedná se o elektrický přístroj, který v kritickou chvíli při úniku malého/prozatím bezpečného pro člověka /poruchového proudu odpojí chráněný elektrický obvod a tím pádem je problém bezpečnosti vyřešen.
- Kritickou chvílí může být okamžik, kdy dojde k poškození izolace a přetékající proud se vydá po vodivém, kovovém povrchu mimo určený obvod.
- Druhým doplňkem, který může mnohému zabránit, je elektrický jistič.
- Ten zasáhne v případě, kdy při zkratu nebo přetížení poteče přes drát / vodič/ větší proud, než ho stihne přepálit jako svářečka.
V současné době je ideální možností pořídit si kombinaci obou uvedených prvků. Proudový chránič s jističem tedy ochrání člověka před úrazem elektrickým proudem a elektrické obvody i spotřebiče před následky přetížení a zkratu. Tím v podstatné míře zabraňuje vzniku požáru.
- Tento prvek musí být v souladu s platnými normami.
Co je to vlastně zkrat elektřiny?
O zkratu hovoříme ve chvíli, kdy je elektrický obvod narušen a proud neprochází určenou cestou elektrického obvodu, ale kratší cestou – podle druhu zkratu /mezi vodiči kabelu, mezi vinutím cívky/ mezi fázemi, případně mezi fází a nulovým vodičem, mezi fází a ochranným vodičem – od jednoho pólu k druhému. Proto zkratu říkají elektrikáři „krátké spojení“.
- Poté mohou nastat dvě situace.
- 1) Elektrické zařízení, které je právě v tu chvíli připojeno, může být poškozeno.
- 2) Vzhledem k tomu, že stále roste teplota, může dojít k požáru. A to v případě, že dojde ke kontaktu s některým hořlavým materiálem.
- V obou případech při poškození izolace hrozí ublížení na zdraví člověka, úraz elektrickým proudem.
Řešení je pouze jediné. A to – okamžité odpojení elektrického proudu. A právě tuto funkci zvládne elektrický jistič, případně proudový chránič s jističem.
Ke zkratu také může dojít tím, že se do elektrického obvodu instalace nebo spotřebiče dostane voda a ta zasáhne nedostatečně chráněné vodiče uvnitř spotřebiče.
- Právě proto nás výrobci elektrických spotřebičů upozorňují, zda je možné je používat ve vlhkém prostředí.
- Příkladem jsou vysavače, které mohou pracovat v suchém i mokrém režimu.
- Dalšími výrobky jsou například epilátory, které jsou rozdělené na dvě skupiny. Buď je možné s nimi pracovat pouze pro možnost suché epilace anebo jsou použitelné i pro mokrou epilaci.
Proto je vždy nutné přečíst si návod k použití, aby nedošlo k úrazu osob, anebo poškození majetku.