V současné době je u moci vláda hnutí ANO a ČSSD s tichou podporou KSČM, v čele s premiérem a předsedou hnutí ANO – Andrejem Babišem. Pro současnou opozici je tato vláda absolutně nemyslitelná a v roce 2019 tento fakt eskalovaly rozsáhlé protesty proti aktuálnímu premiérovi. Za 2 roky, pokud nenastane žádná neočekáváná situace, proběhnou nové volby do Poslanecké sněmovny a bude ustanovena nová vláda. Jaké jsou však šance momentální opozice na převzetí vlády nad státem?
Kampaň „antiBabiš“ a ješitnost lídrů opozice
Hlavním problémem, který může podkopat nohy opozici, je dost chabá kampaň. Pokud si vezmeme tradiční strany jako ODS nebo Top 09, jejich kampaň je v podstatě založena na nenávisti k Andreji Babišovi. Své hlavní body programu schovávají až za odpor k dnešnímu premiérovi, čímž se vzdalují od dlouholetých voličů vyžadující určitý program. Otevřou své brány sice odpůrcům hnutí ANO, avšak účast u voleb a dlouholetá podpora od těchto odpůrců je dosti nejasná.
Další problém, který může nastat, může být ješitnost lídrů opozičních stran. Pokud se lídři nedokáží shodnout na jednotlivých pravomocích a spojit, bude opozice opět jen rozdrobena a pro hnutí ANO defacto neškodná. Bude sice štěkat, ale kousat nebude. Když si k tomu přičteme navíc shovívavost Pirátů k dalším opozičním stranám, je velice nepravděpodobné mluvit o nějaké „sjednocené opozici“, která by mohla cílit na sestavení vlády po příštích volbách.
Nový partner pro hnutí ANO a záloha v jiných stranách
Pokud se podíváme na příští volby, je docela pravděpodobné, že se do Poslanecké sněmovny dostane hnutí Trikolora v čele s Václavem Klausem ml., která by mohla při ústupkách Andreje Babiše podpořit vládu hnutí ANO. Pokud k tomuto připočítáme záložní plán, který kromě aktuálně vládnoucích ČSSD a KSČM tvoří i SPD, je moc hnutí ANO poměrně dobře kryta a je tak nepravděpodobné, že při aktuálním rozpoložení by se k moci měla dostat opozice v čele s ODS nebo Piráty.