Všichni jednou začínají a tak to platí i při běhu. Na běhu přeci není nic složitého a tak se spousta začínajících nadšenců vrhá právě do tohoto druhu sportu. V televize přeci běh vypadá tak jednoduše, atleti jakoby se ani nedotýkali země a po několika uběhnutých kilometrech se snad ani nestihli pořádně zapotit. Ovšem mějte se na pozoru, běh sice na první pohled vypadá jako jednoduchá fyzická aktivita, se kterou může začít každý, ale hned při prvním tréninku zjistíte, že to tak úplně není. Svaly bolí a plíce přestávají stíhat a vy už po pár metrech začínáte cítit, že tohle nebude nic pro vás. V takových případech prvotní nadšení rychle odpadne a běžecké boty obujete poprvé a naposled. Na vše se musí jít postupně a rozhodně nemá cenu hned při prvním tréninku zničit tělo natolik, že budete mít druhý den problém vstát z postele. Vše chce čas a samozřejmě pevnou vůli.
Trpělivost růže přináší
Svaté pravidlo, která vám hlavně při sportu dodá potřebnou motivaci obout ty prokleté běžecké boty ještě jednou, znovu a znovu a po čase možná zjistíte, že už se na ně dokonce i těšíte. Běh je zkrátka běh na dlouhou trať a začátky bývají opravdu složité. V každém sportu, i v běhu, se vyplatí pravidelnost. Hlavně v začátcích se nezapomínejte před každým během protáhnout, běžecká zranění totiž nejsou nic výjimečného a pořádným protažením svalů před během jim můžete do jisté míry zabránit. První týdny bude bolet ale všechno, s tím do toho jdete. Bolest by ale měla být přiměřená a snesitelná. Rozhodně by neměla být bolest tak intenzivní, aby posloužila jako prostředek pro averzi k běhu.
Méně je vždy více, půl maraton uběhnete jednou, ale v začátcích můžete jenom chodit. I rychlá chůze je účinná a tělo si zvyká na nový pohyb, na který dříve nebylo zvyklé. Udělejte si z běhu radost a pořiďte si nové běžecké boty, oblečení nebo třeba běžeckou čelenku craft. Zkrátka si zkuste tuhle fyzickou aktivitu zpříjemnit, jak to jen jde.