Dříve zvířata zanikla většinou evolucí, byla pro život zde nevhodná, a tak je příroda nechala zmizet.
V dnešní době už přírody není třeba, člověk se o vyhynutí druhů postará sám, a to velmi rychle. Kdopak ví, kolik jich už zmizelo díky působení člověka. A je jedno zda jen změnou klimatu nebo prostým vyvražděním.
Už i staří obyvatelé severní Ameriky, indiáni moc dobře věděli, že kdyby si vybili všechnu zvěř v okolí, asi by sami moc dlouho nepožili. Proto byli velmi opatrní a skutečně pobili jen to, o čem věděli, že by jim mělo stačit. Nesmyslná vyvražďování bizonů a dalších přinesli až moudří bílí lidé. Vybíjeli stáda bizonů a chovali se hůře jak ta divá zvěř. Indiáni to pak měli hodně těžké, ale nakonec běloch vyhubil i je a bylo to.
V dnešním světě se mají zvířátka o trochu lépe, ale jak která, jak kde a jak kdy. Při návštěvě jatek si každý udělá svůj obrázek.
Ovšem zase třeba takoví pejsci ohroženi nejsou, protože si je lidé kupují a dělají z nich něco drobátko jiného. Ale přesto jim nehrozí zánik, jako třeba brontosaurům. Takový pes se stává člověku kamarádem, ochráncem i hlídačem. Jejich tolik ras, že ne každý se hodí ke všemu. Například krysařík by asi těžko mohl být bystrý ochránce svého pána, i když je fakt, že kravál udělat dokáže. A na druhé straně těžko si představit labradora nebo vlkodava s růžovou mašličkou vedenou na provázku vetchou stařenkou. I když nepopírám, že by to nešlo.
Já, pokud si pamatuji, se ještě ve škole učil, že předpotopní nestvůry vyhynuly a potom teprve přišel člověk. Nemám nic proti názoru jiných lidí. Knihu „O původu druhů“ jsem nečetl. Ale mám na tuto teorii svůj názor a ona sama se mi jeví poněkud scestná. Tento názor se nyní začíná rehabilitovat, protože stále více výzkumů hovoří o tom že lidé a praještěři zde mohli žít spolu. Uvidíme, zda se to potvrdí.